Yazılar

Tercih Sebeplerim… – Şengül Timuray

Merhaba, ben Şengül. Tercih zamanında, okulun tanıtım günlerine gelirken, ‘oranın binası bile yok’ dediler. Ama gelip gezdikten sonra, tutmasam ailem bile tekrar gençliklerine gidip, burayı yazacaktı. 🙂 Öğrenci köyünün sevimliliği, sınıfların küçüklüğü (az öğrenci olduğundan), hocaların aday öğrencilere karşı tutumları ‘Biz burada insanlara değer veriyoruz’ hissini uyandırıyordu.

Açık konuşayım, okulu gezip gördükten sonra tercih listemin sırasını değiştirip, AGÜ’yü üste aldım. Ve iyi ki diyorum. Hocaların bize karşı sahiplenici tavrı, önce İngilizceyi hazırlık okulunda öğrenip bu özgüvenle Gençlik Fabrikası’nın ortağı olduğu projelerle yurtdışına çıkabilme imkânları, Erasmus stajları, Erasmus stajı olmasa da bölüm olarak her sene yaz aylarında yaptığımız ve iş hayatı deneyimi edindiğimiz stajlar, kulüplerde aktif rol alıp ‘soft skill’ dediğimiz sosyal becerileri geliştirebilme olanakları…

Ha bu okulun eksileri yok mu, diyeceksin. Tabi ki var, ama emin ol sadece üniversite kapsamında değil, hangi kurumu değerlendirirsek değerlendirelim, olumsuz yanları mutlaka olacaktır. Burada önemli olan nokta, kurumun artılarının eksilerine göz yumduracak kadar fazla oluyor olması.

Ben nereyi yazarsan yaz, o okulun ve/veya bölümün öğrencilerinden biriyle birebir görüşüp fikrini almanı ve eğer o okulu gerçekten istiyorsan ve imkânın da varsa gidip yerinde görmeni tavsiye ederim.

Umarım aramızda olur ve bu ailenin bir parçası olursun 🙂

Sevgiyle

Bana ulaşmak istersen: sengul.timuray@agu.edu.tr