Yazılar

Neden AGÜ Endüstri Mühendisliği? – Zeynep Doğan

Herkese iyi tatiller. Ben AGÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde 2. sınıfa geçen öğrencilerden Zeynep Doğan. Üniversite ve bölüm seçme zamanının yaklaştığı bu kritik dönemde herkes iyi bir üniversiteyle beraber iyi bir bölüm de seçmek ister. Özellikle bunu o okulda ve bölümde okuyan öğrenciler tarafından aday öğrencilerin dinlemesi daha da önem taşır.

Ben de bu dönemden geçtim ve mezun olana kadar tıp ya da diş fakültesi okumayı çok istiyordum. Konya Meram Fen Lisesi’nden mezun oldum ve o zamanlar etrafımdaki arkadaşlarımın çoğu da benim gibi düşünüyordu. Sonuçlar açıklandıktan sonra istediğim bölüm tutuyordu ve tercih listemi çoktan hazırlamıştım. Tercih günlerinin bitmesine çok az günlerin kaldığı sırada Abdullah Gül Üniversitesi tarafından tanıtım mesajı gönderildi. Ailemle paylaştıktan sonra kampüs gezisi yapmaya karar verdik. Okula geldiğimde nerdeyse her bölümün, bölüm başkanı ve bölüm hocalarıyla görüşme fırsatımız oldu. 

AGÜ Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı İbrahim Hoca’yla yaptığımız konuşma beni çok etkiledi ve bu mesleğe aslında ilgimle yeteneğimin olduğunu fakat bunu fark etmek için daha önce kendime fırsat vermediğimi gördüm. Mühendislik okumaya olan ön yargımdan dolayı sağlık sektörünü istiyordum. Tabi ki bu konuda ailemin de etkisi vardı. Nerdeyse her aile oğlu/kızı doktor olsun ister. Benim tercih dönemimde AGÜ henüz mezun vermemişti. Ailemin ve benim de tedirginliğim bu yöndeydi. Fakat bölüm başkanı ve bölüm hocalarımın anlattıklarına güvenerek ailemin de desteğiyle AGÜ Endüstri Mühendisliği’ni yazmaya karar verdim ve tercih döneminin son zamanları tercih listemi değiştirdim. 

Mühendislik okumayı bu zamana kadar hiç düşünmemiştim. Kararımı değiştirmemdeki temel sebepler bölümde başarılı olacağımı düşünmem, bölüm kontenjanının az olması, kontenjan azlığı sayesinde alanımda iyi bir eğitim alacağıma olan inancım, bölüm başkanı ve hocalarının öğrencilerle iç içe ve ilgili olmaları, Kayseri’nin gelişmiş sanayi kenti olması, yurtdışı fırsatları ve eğitim dilinin %100 İngilizce olmasıydı. 

İkinci sınıfa geçene kadar ABD’de Florida eyaletinde The University of Tampa’da bir aylık yabancı dil eğitimi alma ve Bosna Hersek’te “Wake Up and Start Up Business in Balkans” projesine katılma fırsatı buldum. Bu yurtdışı tecrübeleri yabancı dilimi ve kendi kişisel becerilerimi geliştirmem açısından çok değerliydi. 

Birinci sınıf zorunlu yaz stajımı Aspilsan’da yapıyorum. Aspilsan, TSK Vakfı tarafından desteklenen ve askeriyeye pille beraber batarya üretimi yapan devlete ait bir şirket. 6 haftalık olan stajım ayrıca yaklaşık 6 ay içinde yer alacağımız projenin de parçası olarak planlandı. Bölüm başkanı ve bölüm hocalarımızla beraber projede yer alma fırsatını henüz birinci sınıftan elde ettim. 

Farklı üniversitelerin çoğunda Endüstri Mühendisliği için zorunlu staj 2. sınıftan başlarken bizim okulumuzda 1. sınıftan başlıyor. 30 iş günü yapma zorunluluğu ise diğer üniversitelerde genelde 3. sınıf sonunda yapılan staj olarak planlanıyor. Bölüme geçtiğimiz ilk sene zorunlu olarak almamız gereken derslerden(Calculus, Physic, Chemisty, Art of Computing vs.) dolayı tek bölüm dersi aldık. Staja başladığımızda teorik bilgimin fazla olmamasına rağmen Aspilsan’da çok şey öğrendim. Mesleği teoride görürken pratikte de görmenin önemini anladım. Mezun olmadan mesleğime dair tecrübelerimin ve bilgi birikimimin daha da artacağını düşünüyorum. 

Yaptığım tercihten dolayı mutluyum. Endüstri mühendisi olmak istiyorsanız bu büyük aileye sizi de bekliyoruz.