Bölüm Başkanının Mesajı

Değerli Gençler,

Zorlu bir maratonu geride bıraktınız ve yakın zamanda hayatınızın önemli kararlarından birini vereceksiniz. Maalesef ülkemizde, üniversitede bir bölüme yerleşmiş olanların %31’i her yıl yeniden sınava girmekte ve üniversite mezunlarının ancak %30’u kendi mesleğini icra etmektedir. Bu bağlamda, kararınızı verirken, mutlu olacağınız ve kişiliğinize uygun bir meslek seçmenizin çok kritik olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.

AGÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü, lisans programına 2013, lisansüstü programlarına (yüksek lisans ve doktora) 2014 yılında öğrenci almaya başlamıştır. Bölümümüze, 2013-2016 yılları arasında 20, 2017 yılında 30 öğrenci alınmıştır. 2018 yılında 50 öğrenci alınacaktır.

Halihazırda lisans programına devam eden 85, lisansüstü programlara devam eden 15 öğrencimiz mevcuttur. Lisans programında 6, lisansüstü programlarımızda 2 uluslararası öğrencimiz bulunmaktadır.

Bölümümüzde halihazırda, 5 tam zamanlı ve 2 yarı zamanlı öğretim üyesi ile 4 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı (yarı zamanlı öğretim üyeleri hariç) 17, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı 9.4’tür. Öğretim üyelerimizin en az 2 yıllık yurtdışı tecrübeleri bulunmaktadır. Halihazırda bölümümüz adına yurtdışında doktora programına devam eden 4 personelimiz, 2020 yılında kadromuza katılacaktır. Uygun nitelikte ilave öğretim üyelerinin bulunması halinde, kadromuza dahil edilecektir.

AGÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, öğrencilerimizin öğrendiklerini pratiğe dökebilmesini ve daha öğrenciyken gerçek hayat tecrübesi kazanmasını sağlayacak şekilde, proje odaklı ve üniversite-sanayi işbirliğine dayalı bir öğretim programı uygulanmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerimiz,  en az 22 haftayı bulan üç ayrı staj, her derste sanayi odaklı bir proje, son sınıfta bir yıl süren ve Türkiye’nin büyük firmaları ile birlikte yürütülen bitirme projesi yapmaktadır. Bazı derslerimiz, tamamıyla firmalarda yapılmaktadır. İlk mezunlarımızı verdiğimiz bu yıl, 11 öğrencimiz, ASELSAN, FNSS, TURKCELL ve DİTAŞ’ta olmak üzere 4 bitirme projesi gerçekleştirdi.  4 projeden 3’ü, TÜBİTAK’ın Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı kapsamında, destek aldı. Her yıl düzenlenen  Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği Kongresi’ndeki öğrenci proje yarışmasında, projelerimizden biri, yarı finale kaldı. İlk kez mezun veren bir bölüm için elde edilen bu sonuçlar, eğitim-öğretim programımızın etkinliğinin ve başarısının somut bir göstergesidir.

AGÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü olarak, geleceğin endüstri mühendislerini yetiştiriyoruz. Öğrencilerimize,  optimizasyon, simülasyon, olasılık/istatistik , karar/risk analizi ve bilgisayar programlama gibi tüm sektörlerde kullanabilecekleri temel alanlarda hem teorik hem de pratik olarak yetkinlik kazandırıyoruz. Ayrıca, enerji, finans, üretim, afet yönetimi ve lojistik gibi alanlarda uzmanlaşma imkanını sunuyoruz. Mezunlarımızı, sadece akademik olarak değil, gerek iş dünyası gerekse akademik dünyada ihtiyaç duyacakları sosyal ve bireysel becerilerle donatmaya çalışıyoruz.

Sınırlarınızı zorlamayı, farklı olmayı ve fark yaratmayı, zor olanı başarmayı, içinde yaşadığınız topluma katkıda bulunmayı, aile atmosferi içinde kaliteli bir üniversite eğitimi almayı  istiyorsanız, sizi AGÜ Endüstri Mühendisliği ailesine davet ediyoruz.

 

İbrahim AKGÜN

Prof.Dr.

Endüstri Müh.Böl.Bşk.